Goncagül Kemancı

Çift ve Evlilik Danışmanlığı

Çift ve Aile Danışmanlığı

Çift ve evlilik danışmanlığı kişiler partnerleriyle birlikte psikolog eşliğinde seansa katılımıyla gerçekleşir. Çift ve evli olan partnerler hayatın birçok alanında ortaklaşa hareket ederek ve bunları paylaşarak ilişkilerine kalite, özgünlük ve değer katarlar fakat bazen bu alanlarda anlaşmazlıklar, çatışmalar ve yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle evlilik ilişkisi ortaklaşılan alanları çok daha fazla arttırır ve kişiler çiftken yaşamadıkları problemleri evliliklerinde yaşamaya başlayabilirler. Kişiler böyle durumlarda partnerlerinin kişisel alanlarına ve ruh sağlıklarına zarar verebilmektedir. İlişki bağının ve kişilerin daha fazla zarar görmemesi için bu tür durumlarda partnerler anlaşmazlıklarını çözmek için profesyonel bir destek alabilirler. Bu profesyonel yardım ilişki bağının tekrar onarılmasına ve ilişkinin kalite ve doyumunun eski formunu kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Çift danışmanlığının konusu nedir ?

Çiftin birlikteliğinde paylaştığı ve üzerinde uzlaşamadığı ve bunun ilişkinin sağlığı ve tek tek partnerlerin ruh sağlığı üzerinde etkili olan her durum çift ve evlilik danışmanlığı konusu olabilmektedir.

Çift danışmanlığı partnerlerin bu problemi çözmeye çalışmalarıyla bir değer ve anlam katarak ilişkiye eski kalitesine kavuşturmayı hedefler.

Çift ve evlilik danışmanlığı ne kadar sürmektedir ?

Çift ve evlilik danışmanlığı kişilerin birbirleriyle problemlerini çözmek için ortaya koydukları özveri ve psikologla yaptıkları işbirliğinin niteliğine bağlı olarak değişebilmektedir. İlişkilerini tekrar
doyuma kavuşturmak isteyen ve seansa daha fazla katılım gösteren partnerlerde problemlerin çözümünde alınan geribildirimler çok daha hızlıdır.

Çift ve evlilik danışmanlığının partnerlere sağladığı avantajlar nelerdir ?

-Partnelerin aralarındaki iletişim kalitesi artar.

-Partnerler arasındaki cinselliğin kalitesini arttırır.

-Bir profesyonel eşliğinde çiftler birbirlerine söylemek istediklerini daha rahat ifade edebilir

ve ifadesinin nasıl yansıdığını daha rahat bir biçimde görebilir.

-Partnerlerin bir çatışma yaşadığında ortaya koydukları sorun çözme mekanizmaları gelişir.

-Partnerler çift danışmanlığı sayesinde birbirlerinin duygu ve düşüncelerini anlamak için birbirlerine daha çok zaman ayırabilirler.