Goncagül Kemancı

Bir Manipüle Yolu Olarak Ayrılık

Bir manipüle yolu olarak ayrılık

BİR MANİPÜLE YOLU OLARAK AYRILIK

Bir manipüle yolu olarak ayrılık çiftler arasında değişik enstürman olarak kullanılabilir. Bunu daha geniş bir şekilde ele alalım. İnsanlar yaşamları süresince farklı sosyal ve fiziksel ilişki ihtiyacındadır. Bu hayatımızın başlangıcından itibaren böyle gelişmiştir. Bu ilişkilerin nitelikleri ve kaliteleri birbirlerinden farklı olmakla birlikte çeşitli dinamiklere sahiptirler ancak bazı kimseler bu dinamiklerin içerisindeki araçları manipülatif biçimde kullanabilmektedir.

İlişkilerin doğası gereği ayrılık,

Ayrılmak, ilişkilerin doğası gereği insanın yaşayıp büyüyüp ölmesi gibi doğal olan süreçlerden bir tanesidir. Partnerler artık birbirlerinden fiziksel, psikolojik ve sosyal yaşamlarından haz almadıklarında ve ilişki kalitesinin yüksek oranla düşmesiyle birlikte bu kararı ortak olarak alabilir ve başarılı ayrılığı gerçekleştirmiş olurlar. Bunun dışında kalan grup bir manipüle yolu olarak ayrılığı kullanabilirler.

Bazen ayrılmak partneri manipüle etmenin bir aracı olarak kullanılabilir. Eğer karşı taraf yas süreçlerini kolay atlatamayacak bir karaktere sahipse, bağlanma modeli kaygılı ve korkulu biçimdeyse veyahut farklı sebeplerden dolayı ayrılmak kavramını kolay atlatamayacak bir ego gücüne sahipse ayrılmak kavramı manipülatif bir araç haline geliyor.

Ayrılmayı isteyen partner bunun karşı tarafta uyandırdığı yüksek tepkinin farkına varmasıyla birlikte her problem ortaya çıktığı zaman gündeme ayrılmayı getiriyor. Bu durum diğer kişi için yüksek kaygı ve korkuya sebep oluyor ve partnerini bundan vazgeçirmenin yollarını arıyor. Ayrılmak isteyen partnerin bu manipülesi kısa zaman içerisinde meyve veriyor. Kaygı ve korkudan kurtulmak isteyen partner gitgide ayrılmak isteyen partnerin istediği davranışları yapar hale geliyor.

Buradaki problem esasen ayrılmanın fonksiyonel olmaktan çıkartılıp fonksiyonel olmayan bir durumu dönüştürülmesidir ve aslında gitgide ilişkiye zarar vermektedir çünkü ayrılığı bu denli kullanan partner ağlayan çocuğun istediğinin hep olması gibi bir durum beklemektedir. İsteklerini partnerine terk etme tehdidi ile yaptırmaktadır. Bu süreç hep bu şekilde devam etmez.

Terk edilme korkusuyla sürekli baş başa bırakılan partner için bu tehdit zamanla ilk başta oluşturduğu yüksek tepkiyi kaybeder bunun sebebi korkulu partnerin artık terk edilme tehditlerine karşı hazırlanmasıdır. Ego gücü yüksek olan partnerler bu aşamayı hızlı atlatırken, ego gücü düşük kendisinde ilişkiyi bitirme gücünü zaman geçse de bulamayan partnerler bu ilişkileri için uzmanlardan yardım alabilirler.

Bir manipüle yolu olarak ayrılığın kullanımı nasıl bir süreç izler ?

Eğer ilişki bu durumda çözülemediği bir manipüle yolu olarak ayrılık kullanılmaya devam eder. Bu da çiftler açısından çok sağlıklı sonuçlara gitmeyeceği gibi şiddeti daha da artarak devam eder. Böyle durumlarda çiftler uzman birinden danışmanlık alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir