Goncagül Kemancı

Depremden sonra ne yapmalıyız ?

Depremden sonra ne yapmalıyız ?

DEPREMDEN SONRA NE YAPMALIYIZ ?

Depremden sonra ne yapmalıyız sorusunu psikolojik açıdan ele almaya çalışacağız bu yazıda. Depremden sonra kişilerin farklı türde reaksiyonlar gösterebileceğini ve bu reaksiyonların biraz daha kişiye özgü olduğunu ancak her birinin aslında normal olduğundan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Peki psikolojik olarak depremden sonra ne yapmalıyız ?

Kendimize ve diğerlerine yardımcı olmak bu sorunun cevabının kalbini oluşturmaktadır. Depremden sonra hem kendinize hem de diğerlerine yardımcı olabilirsiniz. Psikolojik anlamda sağlığınıza kavuşabilmek, yaşamın kontrolünü tekrar sağlamak ve diğerlerine de bu aşamalarda yardımcı olabilmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

Kendinize zaman tanıyın

Kendinize bu aşamada zaman tanımak çok önemli olabilir. Duygusal olarak kendinizi düzenlemeniz ve ne olduğunu tekrar gözden geçirip toparlanmak için zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kendinize karşı sabır ve öz sevgi göstermek olayları daha hızlı atlatmanıza yardımcı olabilir.

Olayı yaşayanlarla görüşün

Olayı yaşayan kişilerle olayı görüşmek duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak hem sizin için hem de diğerlerinin psikolojik sağlıkları açısından yapıcı bir eylemdir ancak burada önemli olan nokta olayı yaşayan insanların görüşmeye hazır ve istekli olmasıdır. Bazı kişiler tam tersi yalnız kalma gibi istek ve ihtiyaçları olabilmektedir. Eğer böyle görüşmeler yapabileceğiniz kişiler varsa depremden sonra ne yapmalıyız sorusu etrafında dayanışma bağı da kurabilirsiniz.

Uyuşturucu maddelerden uzak durun

Kişiler olayın üzerlerinde yarattığı olumsuz etkiyi bertaraf edebilmek için uyuşturucu maddelere başvurmaları da yüksek olasılıkla gerçekleşmektedir ancak bu yarardan fazla bağımlılık olasılığıyla zarar vermektedir. Kişilerin bu süreçleri sağlıklı atlatabilmesi için bilinçli olmalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaçları vardır.

Yardım isteyin

Yardım istemekten çekinmeyin. Gelecekte neler olacağını bilmek sizi daha çok rahatlatacaktır. Belirsizlik strese yol açabilir. Size yardım edebilecek en yakın sağlık ve afetle alakalı birimleri aramaktan ve yardım istemekten çekinmeyin.

Tepkiler normaldir

Kişilerin toparlanma süreçleri birbirinden farklı olabilmektedir. Unutmayın ki bunlar da normaldir. Kendinize yardım ilk sırada ve çevrenizdekilere yardım ikinci sıradadır. Bu etapları teker teker ele alıp planlamak karmaşıklığı önler ve depremden sonra ne yapmalıyız sorusunun cevabını belirsizlikler içerisinde daha da kolaylaştırıcı bir hale getirir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir