Goncagül Kemancı

İlişkinin Ötesi Evlilik Doğru Kapı mı ?

evlilik

Hayatımızın en önemli anlarından bir tanesi olan evlilik..

Bireyler özel ilişkilerinin yeterince olgunlaştığını düşündüğünde birlikte konuşulup karşılıklı alınan bu karar aslında kendisiyle birlikte çiftler açısından da birçok soruyu beraberinde getiriyor.

 

“Aldığımız karar doğru bir karar mı ?”

“Tekrar düşünmeli miyim ?”

“Evliliğin getirdiği sorumlulukları kaldırabilecek miyim ?”

 

gibi sorularla partnerler kendileri için özel bir stres alanı oluşturuyorlar. Bu aşamanın pozitif heyecanı kadar bu konuda kötü ihtimallere odaklanan böyle bir alanı da var.

Evlenme düşüncesine sahip veya bu aşamada ilerleyen çiftlerin öncelikle bazı konular hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sevgili olmak ve evlenmek arasındaki farklar ve bu farkları partnerlerin ilişkilerinin kaldırabilme potansiyeli bu noktada en önemli noktalardan biridir.

Sevgili olmak daha öznel nitelikli bir çaba ve ilgiyi gerektirirken, evlenmek farklı potansiyelleri de beraberinde getirmektedir. Evlenmek aynı zamanda ailelerin anlaşması, partnerlerin arkadaşlarının anlaşması, boş zamanlarında yapılacak etkinliklerin sınırları, çocuklara verilecek ilgi ve zamanın ortaklaşa anlaşılması, aynı evde yaşamanın getirdiği kurallara partnerlerin ne ölçüde saygı gösterdiği ve uyduğu gibi birçok farklı alanı da beraberinde getirmektedir.

 

Evlilikle ilişkili bu farklı alanların farkında olmak ve bu alanlarda olabilecekleri doğru bakış açısıyla görmek aynı zamanda gerektirdiği takdirde bir uzmanla görüşmek bu aşamada kişiler arasındaki ilişkinin bu alanların yaratacağı stresi ne düzeyde kaldırabileceğini görmek açısında da faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir