Goncagül Kemancı

Love bombing diğer adıyla sevgi bombardımanı

love bombing

Love Bombing diğer adıyla Sevgi Bombardımanı

Son günlerde ilişkilerde görülen durumlardan biri olarak “love bombing” diğer bir adıyla da “sevgi bombardımanı”.

İlişkilerimizde sağlıklı olmayan durumlar arasında partnerlerden birinin diğerine uyguladığı psikolojik şiddet türlerinden biri olan love bombing diğer psikolojik türleri arasında neredeyse en zor fark edileni bunun sebebi de aşk örüntülerine benzer bir mekanizmasının olmasıdır.

Kişiler bir anda aşırı sevildiklerine ve gerçekten hayatlarının aşkını bulduklarına dair partnerleri tarafından inandırılırlar. Love bombing yapan partnerler aşırı yoğun ilgi ve iltifatla aynı zamanda aşırı hediye alma davranışıyla size yaklaşır. Sizin ilginizi ve sevginizi elde ettiklerinde tam tersi bir tabloyla karşılaşırsınız. Aslında bu yoğun ilgi ve aşk sizin dikkatinizi çekmek üzerine kurulmuş bir oyundur. Partneriniz ise aslında bir manipülatördür.

Tam tersi tabloda ise manipülatör partner sizi aşırı şekilde hatta arkadaşlarınızın yanında bile hakaret içeren eleştirilere başlar, sürekli aşağılar, özgüveninizi zedeler ve bu süreçlere bağlı olarak benlik saygınız düşer. Sanki partneriniz olmazsa hiçbir şeyi yapamayacak gibi hissedebilir ve bağımlı davranış örüntüleri geliştirmiş olabilirsiniz. Bu aşama bulutların üzerindeyken bir anda yer çekiminin tekrar devreye sokulması gibidir. Manipülatör partnerin tekrar sevgisini kazanmak için çabalayabilir ve kendinizi bu noktada sürekli sorgulayabilirsiniz.

Bu tarz ilişkilerde genellikle ilişkiyi sonlandıran kişi manipülatör partner olmaktadır. İlişkinin içerisinde fark edemediğiniz bu durumu ilişkinin sonrasında yaşadıklarınızı ve duygularınızı gözden geçirirken fark edebilirsiniz. Buna bağlı durumlarda yaşadığınız problemleri kendi baş etme becerilerinizle çözemediğiniz durumlarda yardım almaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir