Goncagül Kemancı

Overthinking (Aşırı Düşünme)

overthinking (aşırı düşünme)

Overthinking (Aşırı Düşünme), aslında normalde yaptığımız bir durumun aşırısıdır. Hayatımız içerisinde yaşadığımız, şuanda olan ve yaşayacağımız olaylar hakkında ihtimalleri düşünürüz. Bunlara göre planlamalar yapar ve harekete geçeriz ancak bazı durumlarda bu düşünme hali hayatımızı eylemden ve hareketten daha çok kaplayabilir. Overthinking (Aşırı düşünme) olarak etkiketlenen bu durum günlük hayat kalitemizi aşağıya çekebilir.

Overthinker olmak nasıl bir hayatı beraberinde getirir ?

Overthinker olan kişiler durumlar ve eylem planları karşısında dışardan çok pasif görünürler ancak onlar eylem için gerekli olanları ve ihtimaller üzerine o kadar çok düşünürler ki aslında dışarda olması gereken hareket zihinlerinde gerçekleşir.

Zihinlerinde gerçekleşen bu hareket dışarıya yansımadığından dolayı harekete geçmekte zorlanırlar ve görünürde herhangi bir şey yapmamış olurlar. Bu da sosyal yaşantılarını olumsuz anlamda etkileyebilir.

Duygusal bağlamda aşırı düşünen bireylerin aşırı düşünmeyen bireylere göre kaygı ve stresleri daha yoğun olur çünkü aşırı düşünmenin getirdiği ihtimalleri değerlendirirken düşünceler olumluya değil daha çok olumsuza odaklanma eğilimindedir. Olumsuza odaklanan zihin harekete geçmeyi güvenlik açısından bilinçaltında reddeder.

Overthinking (Aşırı Düşünme) durumun üstesinden gelmek için bir davranış planı oluşturmak elzemdir.

-Kişiler aşırı düşündüklerini kabul etmelidirler ve sorunun farkında olmalıdırlar.

-Aşırı düşünme durumu başladığında zamanlarını nasıl yöneteceklerini düzenlemelidirler. Düzenlenen zamanı aşmamaya özen göstermelidirler.

-Harekete geçmek için her şeyin mükemmel olması beklenilmemelidir. Mükemmel olmayabileceği ancak bir sorunla karşılaşınca bir çözüm bulunması gerektiği kabullenilmelidir. Kişi kaygı ve stresinin henüz gerçekleşmemiş bir olaya karşı hissettiğini bilmelidir.

-Hareket halindeyken gerçekleşen olumsuz bir durum için problem çözme mekanizmaları geliştirilmelidir.

Overthinking  (Aşırı Düşünme) durumu, kişiler için işlevsel olmayan bir düşünme biçimidir. Bu durum hayatınızda sosyal, mesleki ve psikolojik yaşantınızı etkileyebilir. Bu durumu daha iyi anlamak için düşünelim ki bir gün sabah işe gitmeden önce düşünmeye başladınız. Bir ihtimal sanki başka bir ihtimali doğurdu ve siz de düşünmeye devam ediyorsunuz. Bu esnada işe gideceğiniz saati kaçırdınız. Bir başka örnek ise arkadaşlarla planlanmış bir buluşmanın gerçekleşmemesi olabilir.

Overthinking (Aşırı Düşünme), örneklerden de görüldüğü üzere faydalı olacağı düşünülürken zararlı olmuş, saatlerimizi harcamış ve bizi eylemden uzaklaştırmıştır. Böyle bir durum yaşadığınızda bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir